Kanal-D Arena Programlarını Kutlarız

 

BASIN BÜLTENİ (2007-03-14)

 

Geras A.Ş. 5 Mart 2007 ve 12 Mart 2007 tarihli Kanal-D Arena programlarını kutlar.

 

Bazı yaşlı bakımevlerinde olabilecekleri gösteren programın tüketiciler ve sektör için bilgilendirici–ve çok gerekli bir uyanma çağrısı- olduğu görüşündeyiz.
Türkiye’de yaşlı hizmetleri yeterli miktar ve kalitede karşılanmamaktadır. Yaşlı hizmetleri sektöründe miktar ve kalitenin artması için her sektörde olduğu gibi ciddi yatırımcıları ve şirketleri çeken politikalar gerekmektedir.

 

Kanal-D programını izleyen tüketiciler çok haklı tepkiler göstereceklerdir. Bakımevi seçerken daha bilgili olmak isteyeceklerdir. Bu iyi bir şeydir. Yaşlı çıkarlarını gözetmekle görevli SHÇEK gibi resmi kurumların ise, sadece detayları kontrol altına almak gibi uygulanması pahalı ve problemli bürokratik tepkiler yerine, iyi düşünülmüş ciddi ve uzun vadeli politikalar uygulamaları ve tüketicileri bilgilendirmeleri dileğimizdir. Önerilerimiz şunlardır.

 

1. Yönetmelik ve ceza hukukunda zaten var olan şartların ve insan haklarının tavizsiz uygulanması.
Daha fazla ve etkin denetlemeler istense de uygulamada eksiklikler olabilir. Müşteri görüş ve şikayetlerinin esas alınarak tam izlenmesi, afişe edilmesi, ve hukuksal takibi bizce daha etkili yoldur.

 

2. Tüketicilere sektördeki tüm kuruluşlar hakkında detaylı ve somut bilgilerin tam şeffaflıkla verilmesi.
Şikayetler ve denetlemeler olduğu halde, bu bilgiler ‘haksız rekabet’ yaratacak endişesiyle gizlenmektedir. Konuyu ele almak sadece medyaya kalmamalıdır. Şikayet ve teftiş bilgileri halkın vergileri harcanarak toplanmış, halka ait ve tüketicilere açık olması gereken bilgilerdir. Teftiş raporları ve şikayet istatistikleri örneğin İnternet’de yayınlanabilir. Böyle basit bir uygulama bile yetersiz hizmet veren kurumların müşteri çekememelerine ve piyasadan çabukca ayıklanmalarına yeterli olabilir.

 

3. Kuruluşların özellik ve hizmetler listesine göre sınıflandırılması.
1-5 yıldızlı kurumlar gibi ayırımlar olabilir. Basit bir ayırım bile müşterilere bilgi verecektir. Yetersiz kuruluşların sektörden çıkmalarını veya iyileşmelerini rekabet yoluyla zorlayacaktır. Kurumumuzda isteyen müşteriler yaşlılarını kamera ile izleyebilmektedirler. Oysa kamera sistemi yada daha temel ihtiyaç olan sedye asansörü  bile olmayan kuruluşlar aynı kefede tutulmaktadır. Kamera, asansör, vs. zorunluluğu getirmek denetleme yükü getirerek yolsuzluğa teşvik yaratabilir. Bizce uzun vadeli çözüm gene müşterilere tam bilgiyi vermek ve onların bilinçli seçimlerine yardımcı olmaktan ibarettir.

 

Geras A.Ş. hakkında

 

Geras A.Ş. Türkiye’de yaşlı hizmetleri sektöründe kurulan ilk Anonim Şirkettir yabancı sermaye ile kurulmuştur. Projeler  profesyonel mimar, tasarımcılar, ve ABD’de sektörün önde gelen şirketlerin danışmanlığıyla yapılmıştır. Şirketin projeleri ve işletmesinin her aşamasında yaşlı ve yaşlı yakını görüşlerini savunacak temsilciler mevcuttur. Üst düzey yöneticileri işletme ve süreç tasarımı konularında ABD’de yüksek lisanslı ve  deneyimlidir. Uzun yıllar müşteri olarak muzdarip olup Türkiye’de müşteri memnuniyetine ve profesyonelliğe aç kalmış olan bu sektörde ihtiyacı en modern şekilde karşılamak gayesindedirler. Kurucu elemanlarının her biri yaşlı bakımında on yılı aşkın deneyime sahiptir. Diğer elemanlarının tamamını Geras kendi eğitmektedir ve sektöre danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır. Geras müşteri memnuniyetini koşulsuz ve şartsız esas alan modern anlayışı ile sektöre taze bir soluk getirmektedir.

 

Geras Çankaya Bakımevi              Tel:  312.466 00 66
Kırlangıç 28                                   Faks: 312.466 00 67
GOP 06700 Ankara
info @ geraslife.com
www.geraslife.com
Güneş Batarken Güzeldir
-